» » » Street Art Doping: dziury, zderzenia i korzenie
Street Art Doping: dziury, zderzenia i korzenie
0

Street Art Doping: dziury, zderzenia i korzenie


Fundacja Do Dzieła! jak co roku w lipcu, zamienia ulice Warszawy w galerię. W tym roku to Praga zyska murale pięciu artystów, którzy wyznaczają nowe kierunki w sztuce, nie tylko w przestrzeni publicznej: 1010, CT, 108, Ernesta Zacharevica i Conora Harringtona.

Street Art Doping już po raz siódmy odbywa się w Warszawie. Festiwal przez lata bardzo się zmienił. Ma kameralny charakter, ale i ściąga najciekawszych artystów, najczęściej nazwiska, których prac w Polsce nie było można dotychczas oglądać. Organizatorzy bardzo selektywnie wybierają lokalizacje i konsekwentnie starają się zapraszać artystów, których cenią. Od trzech lat próbowali ściągnąć Conora Harringtona. W tym roku udało się ? artysta stworzy dzieło przy ul. Środkowej!

Pochodzący z Irlandii, a mieszkający w Londynie Conor Harrington to artysta, który równie dobrze odnajduje się w murach galerii jak i w wielkim formacie przestrzeni publicznej. Zarówno na jego płótnach, których wartość na aukcjach obecnie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy funtów, jak i na muralach, zderzają się klasyczne ujęcia ? portrety mężczyzn, sceny bitewne, nawiązania do renesansowych obrazów z żywiołem ulicy, spływającą farbą i pikselami, sprowadzającymi te prace na współczesne tory, tropami abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Cały festiwal odbywa się w tym roku po prawej stronie Wisły. Naprzeciw Dworca Wschodniego swoje prace pozostawią Włosi ? 108 i CT. Pierwszy tworzy wielkie figury abstrakcyjne, drugi skupia się na dekonstrukcji liternictwa. Obaj należą do klasyków stretartu i mistrzów geometrycznego minimalizmu.

Kolejnym artystą którego zobaczymy w tym roku będzie 1010, Niemiec, polskiego pochodzenia. Jego prace w przestrzeni publicznej zadziwiają odbiorców wciągając w trójwymiarowe dziury, abstrakcyjne i niezwykle sugestywne formy. - Odkąd pamiętam pociągały mnie dziury. Jest to dla mnie synonim beztroskiego dzieciństwa. Permanentnego odkrywania wszystkiego ? mówi 1010, który jest absolwentem Design and Illustration na HAW w Hamburgu.

Także polskie korzenie ma Ernest Zacharevic. Jego prace są ze sobą tematycznie powiązane, nieraz filtrują rzeczywistość przez świat widziany oczyma dziecka, nieco naiwny. Zacharevic pochodzi z Wilna. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych, ale zbyt konserwatywne dla niego, podejście do sztuki w środowisku akademickim zadecydowało o wyjeździe do Londynu. Obecnie mieszka w Malezji, choć połowę roku wypełniają mu artystyczne podróże. Motyw podróży i poszerzania horyzontów, jest także obecny często w jego pracach.

Chcielibyśmy, aby w tym święcie sztuki uczestniczyli również mieszkańcy. Dlatego, planujemy imprezy towarzyszące. W tym roku Fundacja Do Dzieła! podejmuje współpracę z Kwiaciarnią Grafiki, której efektem będzie między innymi rowerowa wycieczka po praskich muralach. Kwiaciarnia Grafiki jest też kuratorem wystawy i muralu 1010, a partnerem jest tutaj Goethe Instytut.

Street Art Doping jest realizowany dzięki wsparciu m. St. Warszawy.

Partnerami są w tym roku także Goethe Institut, Urząd Dzielnicy Praga Południe, Urząd Dzielnicy Praga Północ oraz Kwiaciarnia Grafiki.PROGRAM STREET ART DOPING 2015


MURALE : LIPIEC

1010 , MURAL / MACKIEWICZA 1 / PRAGA PÓŁNOC

108 & CT : MURAL / FRYCZA MODRZEWSKIEGO 23 i 26 / PRAGA POŁUDNIE

ERNEST ZACHAREVIC / PRAGA PÓŁNOC

CONOR HARRINGOTON / ŚRODKOWA 17 / PRAGA PÓŁNOCWYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:13/07 - 1010 - WYSTAWA / KWIACIARNIA GRAFIKI / Smulikowskiego 6/8 , GODZ. 19

współorganizator Instytut Goethego14/07 - WYCIECZKA ROWEROWA SZLAKIEM PRASKICH MURALI / START : KWIACIARNIA GRAFIKI GODZ. 18.30 / META : KLUBOKAWIARNIA PLAŻOWA

współorganizator Tour de Varsovie27/07 SAD 7 ? wystawa fotografii Maćka Kruegera Plażowa / współorganizator Plażowa
  • Dislike
  • 0
  • Like
Podobne wiadomości:
0
Autor: anonim Dodano: 8-07-2015, 23:48 Wyświetleń: 839    
[/category]
Administracja serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialnoœści za treœści zamieszczane przez użytkowników. Jeżeli zauważyłeœś jakąkolwiek treśœć, która jest niezgodna z polskim prawem proszę raportować. DMCA Policy (abuse) / contact: klubowamuzyka.eu@gmail.com / Regulamin